Austrolorp

Austrolorp on aretatud Austraalia lihakanadest. Eestisse jõudsid esimesed isendid samal aastal kui sündis luuletaja Viivi Luik. Austrolorpi tugevat kere katab tore siidjas läikivmust sulestik, millel rohekas-metalne läige. Pead katab pisike hari. Aastas munevad 160 - 180 muna. Kuigi pärit soojast kliimast, kannatavad nad hästi talve ja seega on neist rõõmu ka jõulude ajal ning mitte ainult kahvli ja noa all. Munakoor on tihe ja pruun.


Braama
Teile kui (tulevastele) spetsialistile infoks, et braama tõug on saadud malai ja kotšini tõugude ristamisel. Aga seda juba teadsite ehk niigi. Braamade sulestikku on kahte tüüpi - heledad ja tumedad. Braamad on väga ilusad, kuid munevad ka soliidses koguses mune, millel kaalu 55-65 grammi.


Braekel
1416. aastal juhtus mitu ilusat asja - Dubrovnik ehk Ragusa vabariik keelustas esimesena Euroopas orjakaubanduse ning samal ajal kuulutati Braekeli kana Belgia edukaimaks kanatõuks. Lahe, eks! Üle-eelmisel sajandil oli ta liha ja hea munevuse pärast Euroopa populaarseim kanatõug. Kuid juba 1971. aastaks oli Belgiasse alles jäänud vaid viis Braekelit! Nüüdseks on arvukus taastatud ja neid on hõbedasi ja kuldseid. Braekel sobib hästi vabapidamisse ning suudavad aastas muneda 180 - 200 muna ja seda koguni vanuigi. Tsirkuseartisti Breakelist ei saa, kuna on väga aktiivse iseloomuga ja tahavad ajada omi asju.


Fööniks
Kes ei sooviks omale paabulindu? Fööniksi kukkede sabasulede pikkuseks on mõõdetud koguni 10,3 meetrit! Tõsi, võrdlus paabulinnuga on kohatu, sest tänu jaapanlaste 400 aasta pikkusele fanaatilisele tõuaretusele on fööniksi käes maailma pikimate sabasulgedega linnu tiitel. Liha ja mune ärge loodke, rohkem vaimutoitu.

Itaalia põldpüüvärviline
Möödunud sajandi alguses oli Itaalia põldpüüvärviline Skandinaavia üks populaarsemaid tõugusid ja seda oma lopsaka kirju sulestiku tõttu. Tõsi, ka mune on üks kana võimeline aastas munema kuni 200 tükki. Mingil hetkel langes põldpüüvärviliste kanade arvukus, kuna täheldati, et suurtes rühmades esines neil kannibalismi. Aga ega inimesedki suurtes rühmades tihti targalt käitu. Suurepärane eramajapidamiste lind.Marans

Uurisime internetist Prantsusmaa linna Maransi kohta. Tuleb välja, et selle lääneranniku linna suurim saavutus ongi Maransi kanatõu tutvustamine maailmale. Uhke lind on tuntud maaima kõige tumedama koorega kanamuna munejana. Kuigi Kinder muna on pärit Itaaliast, siis võib aimata, kust need šokolaadimeistrid inspiratsiooni said. Marans muneb aastas kuni 250 muna, suurusega 70-80 grammi.
Orlov

Väga põnev kanatõug Venemaalt Kurski ja Orlovi oblastitest, kus kohalikke kanu ristati võitluskanadega. Sealt ka Orlovi tõu võitluskanalik kehahoiak ja pistrikulik sulestik. Ideaalne ületalvepidamise kana, sest nende vanemad on näinud nii külmasid talvesid, et kana ka ei pissi. Kuni 180 muna aastas, kuid see-eest suudavad säilitada hea munemisvõime ka talvel külmlautades.
Orpington
Tõelised Inglise damed ja söörid. Keskmisest kogukama kehaga ja seetõttu hinnatakse kõrgelt mitte ainult Orpingtoni kaunist sulestikku vaid ka seda, mis naha alla jääb. Munade saagikus kuni 160 muna aastas.Pärlkana
Pärlkana välimusel on kindlasti omad fännid ja selle poolest ta meinstriimi ei kuulu. Kuid pärlkana eeliseks on peaaegu täielik resistentsus haiguste ja pisikute vastu! Vaatamata suhteliselt paljale peale taluvad nad külma hästi. Kasvavad kiiresti ja tuleb meelde jätta, et pärlkanad on lennuvõimelised, et kui juba võtate, siis leidke neile katus pea kohale kui te just ei soovi Eestis hakata tegelema pärlkanade looduslikku populatsiooni loomisega. Mune tuleb küll vähe, kuid pärlkana muna võib püsida toatemperatuuril värske kuni aasta. Pärlkana liha on õrn ja meenutab maitselt metslinnuliha.Uaiendot
Tõesti ei tea, miks looma-ja linnutõugude eestindamisel on mindud otseteed (wyandotte), kuid nii see on. Luubi all on tõug, mida on saadaval koguni 14 eri värvikombinatsiooni. Ameerika päritoluga kana võib muneda kuni 200 muna aastas ning kõrgelt hinnatakse ka uaiendoti liha.Yokohoma
Euroopa misjonäridel oli retkedel käed-jalad tööd täis ja vähemalt Prantsuse misjonär Giradil oli Jaapanist Yokohomast tulles ka kaenlaalused täis. Kanu. Majesteetlikke Yokohoma kanu. See tõug on tuntud ka kui Jaapani pärl. Ligi 400 aastat on seda tõugu aretatud dekoratiivsetel eesmärkidel ja on mida vaadata.